Funky comunity
Enter in OUR comunity!
No rules, just fun, just you!
Funky comunity
Enter in OUR comunity!
No rules, just fun, just you!
Funky comunity
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


No rules, just fun, just you!
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Ultimele subiecte
» Red Center
Jurnalul unui renegat (fic.) EmptyVin Oct 21, 2011 10:12 pm Scris de Regnatrix

» Schimbari de Nick
Jurnalul unui renegat (fic.) EmptyDum Aug 21, 2011 9:58 pm Scris de Regnatrix

» Ati mai auzit ceva de Anabelle?
Jurnalul unui renegat (fic.) EmptyDum Aug 21, 2011 9:56 pm Scris de Vanilla Joy

» CAZ SPECIAL : CHRIS CROCKER !!!!
Jurnalul unui renegat (fic.) EmptyDum Aug 21, 2011 9:48 pm Scris de Vanilla Joy

» . Fazan .
Jurnalul unui renegat (fic.) EmptyDum Aug 21, 2011 9:39 pm Scris de Erin Jade

» Fara DA si fara NU
Jurnalul unui renegat (fic.) EmptyDum Aug 21, 2011 9:37 pm Scris de Erin Jade

» Psiholog?...
Jurnalul unui renegat (fic.) EmptyMar Feb 02, 2010 6:04 am Scris de Regnatrix

» Ce om prost nu era de mirare in premiera ANABELLE
Jurnalul unui renegat (fic.) EmptyDum Ian 31, 2010 11:56 pm Scris de Vanilla Joy

» Nesimtire curata[Cazul Yokai]
Jurnalul unui renegat (fic.) EmptyDum Ian 31, 2010 11:54 pm Scris de Vanilla Joy

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 38, Mar Feb 15, 2011 5:45 pm
Parteneri
Jurnalul unui renegat (fic.) J5jv5s
Top postatori
Vanilla Joy (386)
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcapJurnalul unui renegat (fic.) Voting_barJurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap 
Regnatrix (261)
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcapJurnalul unui renegat (fic.) Voting_barJurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap 
Carmen_Crystal (176)
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcapJurnalul unui renegat (fic.) Voting_barJurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap 
Pika-chu love u (119)
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcapJurnalul unui renegat (fic.) Voting_barJurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap 
Erin Jade (110)
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcapJurnalul unui renegat (fic.) Voting_barJurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap 
.Pirate.Queen. (99)
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcapJurnalul unui renegat (fic.) Voting_barJurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap 
Dark Pristess (96)
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcapJurnalul unui renegat (fic.) Voting_barJurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap 
sadic.angel (88)
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcapJurnalul unui renegat (fic.) Voting_barJurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap 
CrazyLaraCroft (72)
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcapJurnalul unui renegat (fic.) Voting_barJurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap 
JustMe (67)
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcapJurnalul unui renegat (fic.) Voting_barJurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap 
Cuvinte-cheie
Sondaj
Ce parere aveti de forum?
E favoritul meu
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcap24%Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap
 24% [ 4 ]
E foarte bine facut
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcap41%Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap
 41% [ 7 ]
Bunicel
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcap29%Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap
 29% [ 5 ]
Are lipsuri
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcap0%Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Nu-mi place
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcap6%Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap
 6% [ 1 ]
E sec
Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_lcap0%Jurnalul unui renegat (fic.) Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Total voturi : 17

 

 Jurnalul unui renegat (fic.)

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
.Pirate.Queen.

.Pirate.Queen.


Numarul mesajelor : 99
Karma : 2
Data de inscriere : 25/05/2009

Jurnalul unui renegat (fic.) Empty
MesajSubiect: Jurnalul unui renegat (fic.)   Jurnalul unui renegat (fic.) EmptySam Iul 11, 2009 1:10 am

Nu cred ca o sa va placa cine stie ce.
Nu va spun despre ce e vorba pentru ca sincer nici eu nu stiu.
Il scriu pe loc. [din motive "personale" n-am unde sa-l depozitez"
esentialul e ca vreau sa cuprinda teoriile mele despre moarte.

personajul principal [viu] : http://topnews.in/files/jennifer-love-hewitt4587.JPG
Viviane.



Te-ai gandit vreodata ca moartea e cea mai simpla cale de scapare?
Ei bine...asa am crezut si eu. Dar viata e doar un test.Unul pe care nu il mai poti da a doua oara. O data judecat poti doar sa mergi mai departe sau sa ramai aici.
Da, aici. Iadul e o placere pe langa eternitatea ca spirit.Durerea, nelinistea, vinovatia, nefericirea, singuratatea...toate te ard pe dinauntru.Toate vor sa te distruga.Dar ce sa distruga? Nu mai am suflet, nu mai am viata, nu ma mai am pe mine.
Ieri-
6 iunie 2004. Azi: 6 iunie 2008
S-au implinit 4 ani.4 ani de cand imi plang de mila, 4 ani in care am realizat ca imi merit locul.

Capitolul 1. Greseala
Cine sunt eu?
ma tem ca nu pot sa ofer acest raspuns.
Cine am fost eu?
Viviane Watson. Aveam 28 de ani, o fiica si un sot iubitor.
De ce am ajuns aici?

Nu m-am vazut niciodata ca pe o "mama gospodina"
Nu mi-am dorit niciodata un copil. Am facut asta doar din dorinta sotului meu...pe atunci il iubeam enorm. Nu am crezut niciodata ca sentimentele mele se vor schimba,ca o sa-l tradez.
Fetita mea avea atunci doar 3 ani.Aveam cel mai scump copil de pe Pamant.Era un inger.Dar eu am scos sufletul din ea.O uram.Am vrut sa-mi omor propriul copil. O uram pentru ca sangele meu ii curgea prin vene.Privirea ei nevinovata ingheta fiecare parte a fiintei mele.Am evitat-o cat de mult am putut sa imi permit. Ma pierdeam. Am vrut sa fi o femeie libera!Sa fac tot ce vreau.Sa nu ma opreasca nimic. Familia mea imi murdarea cariera!ma tragea in jos.

Pe tatal ei nu-l mai iubeam.Compania lui ma facea sa ma simt o usuratica.Asta eram?In ultimul timp incepuse sa ma banuiasca.Ah!Ascunsesem cu scces lucrurile astea atatia ani!Gelozia il facea sa devina violent,nervos.
Dragostea pentru fiica sa il indemna sa o apere de mine.
ma saturasem!
dar nu.Nu asta m-a facut sa renunt.
Eram pictor.Imi iubeam munca.Imi iubeam cariera mai mult decat orice sau oricine pe lume.
Ajunsesem in varf! Tablourile mele erau la fel de scumpe si totusi la fel de bine vandute ca cele ale celor mai mari artisti ale timpurilor.
Si aici se opreste visul meu.
Nu am ajuns in varf doar datorita talentului meu. Am facut tot ce a fost nevoie ca sa ajung sus.Si vreau sa spun chiar tot.Avansuri, nopti fierbinti, libidinosi, mosi, parteneri, pictori, directori, cumparatori.Am trecut prin vietile tuturor.Prin paturile lor.Am lasat fisuri in casniciile lor.
Dar mi-am atins scopul. Eram cea mai buna.Doar asta conta pentru mine.Nu simteam vinovatie.Doar victorie.
Si am ascuns toate lcururile astea de familia mea atata timp!Cum a aflat?De la cine?
De ce?


Au ajuns in curand zvonuri peste tot. Eram doar o cu*va de doi bani. Nu mai aveam nimic.
Visul meu, motivul pentru care traiam,arta mea se dusese!
Deoarece nu mai aveam de lucru la atelier am incput sa petrec tot mai mult timp acasa.
Lucrul acesta ma scotea din minti.Trebuia sa stau tot mai des cu fiica mea
De ce simplul cuvant "mami" iesit din gura ei era ca un junghi de care nu puteam sa scap?
Nu mai suportam!
Deveneam isterica.Tipam,urlam,o bateam.
Nu simteam nici acum vinovatie.
Asta ma elibera.
Am incercat sa il conving pe Paul, sotul meu sa o trimitem la bunicii ei,am incercat sa-l conving ca are nevoie de o vacata depare de noi, de prieteni noi.
Bineinteles, a acceptat dar trebuia sa mergem si noi impreuna cu ea.
Imi repetam in fiecare minut aceleasi cuvinte
"De ce eu?Nu ii mai vreau. Vreau sa fiu doar EU"


e cam pe scurt dar nu vreau sa lalaiesc prea mult partea cu "viata"
Marie[fiica lui Paul si a lui Viviane]: https://2img.net/h/oi42.tinypic.com/juh3ki.jpg
Atat momentan.Astept critici.Poate il mai corectez dupa.
Sus In jos
Regnatrix
Admin
Regnatrix


Numarul mesajelor : 261
Karma : 4
Data de inscriere : 23/05/2009
Varsta : 29

Jurnalul unui renegat (fic.) Empty
MesajSubiect: Re: Jurnalul unui renegat (fic.)   Jurnalul unui renegat (fic.) EmptySam Iul 11, 2009 1:28 am

E ok, dragutel ca si idee. O mama disperata, cam isterica ce nu'si mai suporta copilul, sotul, viata. E o tema in care poti jongla destul de bine. Consider ca tu ai conturat mai mult tipul traditional, pura disperare, insa ar fi trebuit sa intrii mai mult in subiect, sa privesti lucrurile mai matur, cu profunzime. Ce e drept ti'a iesit ceva, insa trebuie mai bine evidentiata o astfel de traire.
Astept nextul, succes!^^
Sus In jos
https://funkycomunity.forumgratuit.ro
.Pirate.Queen.

.Pirate.Queen.


Numarul mesajelor : 99
Karma : 2
Data de inscriere : 25/05/2009

Jurnalul unui renegat (fic.) Empty
MesajSubiect: Re: Jurnalul unui renegat (fic.)   Jurnalul unui renegat (fic.) EmptySam Iul 11, 2009 1:34 am

mai pun un capitol acum pentru ca nu sunt acasa si nu pre aam timp sa scriu.
Nu am vrut sa dezvolt foarte mult perioada in care tipa traia

Promit ca o sa fie prima si ultima data cand fac asta

Multumesc .
Eu obisnuiesc sa ascult diferite melodii in timp ce citesc..
asa ca..daca vreti :
https://www.youtube.com/watch?v=qpxHzZ11qLo ]


Capitolul 2. Sfarsitul

Ei bine,in acel moment credam ca viata mea se temrinase. Incetasem sa mai sper. Pensula nu mai aluneca pe panza, culorile nu mai erau pline de compasiune, nu imi mai alinau durerea si nici nu ma mai....iubeau.
Nu mai puteam face nici macar cea mai simpla schita din istorie.Pentru ce sa mai traiesc?
Atmosfera de familie era ca un fel de crima mentala.
Faptul ca nu mai gandeam logic ma facea sa imi doresc din ce in ce mai mult viata de dincolo.
Aveam alte credinte atunci.Credeam in reincarnare. Ma asteptam ca sufletul meu sa se nasca din nou.Sa am o noua viata.Ma inselam din nou


Nu imi planificasem inca moartea.Cel putin nu pana atunci.

6 iunie 2004.

M-am trezit cu o greta enorma.Gandul ca o voi lua de la capat ma sfasia.
Mi-am facut cafeaua [doar mie] si m-am refugiat in baie.
Apoi am realizat ce ma facea sa ma simt asa mizerabil. Propriul meu chip in oglinda.Imi trada disperarea.
Eram demna de mila.Nu mi-am dezlipit privirea de pe acea femeie deplorabila apropximativ 15 minute.
Am inchis ochii si am ascultat cu atentie. Nici un sunet cu exceptia respiratiei mele neregulate.
Marie si Paul probabil plecasera.
Era sfarsitul. Am aruncat o ultima privire in oglinda dupa care am lansat cana spre ea.
Cioburile care se prabuseau peste pielea mea ma eliberau.
Apucam cioburile mari care cadeau si le plimbam aiurea pe piele.
Parca toate pacatele mi se scurgeau o data cu sangele ce curgea siroaie in jurul meu.
Dar imi era prea teama sa inaintez.Eram prea lasa sa o fac.
M-am ridicat parca dezamagita de mine.sangele inca curgea si baltile din jurul meu isi mareau dimensiunile.
Nu mai puteam da inapoi
trebuia sa continui.
Sentimentul de eliberare era din ce in ce mai puternic
Am inceput sa ma gandesc la ce se va intampla dupa. Voi avea o noua viata?Voi putea sa evit greselile de acum? imi spuneam ca daca voi mai avea macar cateva amintiri, cu siguranta voi renutna la familie.Aceasta era greseala vietii mele.
Privirea mi se incetosa de tot. Era momentul
AM apucat un ciob imens pentru ulitma data. Varful ascutit era indreptat spre pieptul meu.
Ochii nu mai erau constienti de ce se intampla.Nu imi puteam da seama unde lovesc.
Am incercat sa o fac cat mai repede.Sa scap usor.
Asa a fost.L-am infipt brusc undeva in piept. Daca era inima?nu stiu.
Tot ce stiu e ca am vazut din nou incaperea.O vedeam limpede si totusi...Incolor?Da. Unde erau culorile?PEntru un moment am avut senzatia ca trebuie sa fug spre camera mea.Sa'mi iau pensulelele si sa'mi colorez viata.
Dar apoi ceva s-a oprit in mine si bataile de ceasornic din interiorul meu au incetat.
Mi-am vazut corpul pe podea, siroaiele rosii din jurul meu si figura mea desfigurata.Se pare ca nu era totusi nevoie de talentulul din mine. Vedam din nou clar.
De ce ma durea? Am crezut ca nu o sa ma mai doara.De ce ma doare acum si nu m-a durut cand am facut-o?Unde era sentimentul acela de eliberare?Unde?
Atatea intrebari fara raspuns.Si totusi cea mai importanta o lasasem la urma.
Daca trebuia sa renasc de ce eram inca aici?
De ce nu eram in alt corp?
Ah! Arsura! Focul mi se extindea prin corp...sau ce mai era din mine.
Nu imi dadeam seama ce se itampla.Nu puteam sa traiesc.Vedeam corpul meu sfasiat la picioarele mele.Picioarele mele?
O noua arsura mi-a strabatut corpul.
Reflectia mea in oglinda.A mea?CU siguranta nu era femeia moarta de pe podea.
Dar semanam nespus cu ea.
Dar de ce pielea mea galbuie era acum mai palida decat luna in acele nopti de vara cand lucram pana tarziu?De ce ochii mei isi pierdusera culoarea. Acum erau albi, nu cafenii.
M-am adancit mai mult in "mine".Am tresarit. De data asta nu era focul cel ce se dezlantuia in mine. Era ura.Frica?Era rece.Era infiorator.Eu eram infioratoare. M-am privit din nou. De ce eu?Aratam ca un personaj din filmele de goraza ale lui Paul. Paul?Ce o sa se intample cu Paul?
Dar ce se intampla cu MINE? Acum imi pasa se ceilalti?
Poate trebuia sa astept. M-am ghemuit undeva langa corpul meu neinsufletit.Imi vedeam viata inainte dar nu realizam faptul ca gresisem. Ma durea.Ma ardea si in acelasi timp ingheta orice parte a fiintei mele.
Ce era asta? Ce se intampla cu mine?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Jurnalul unui renegat (fic.) Empty
MesajSubiect: Re: Jurnalul unui renegat (fic.)   Jurnalul unui renegat (fic.) Empty

Sus In jos
 
Jurnalul unui renegat (fic.)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» What?!Secretul unui bun forum?!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Funky comunity :: OUR Comunity :: Fun-
Mergi direct la: